Znane stadniny koni sportowych w Polsce

przez admin w dniu 25 kwietnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie, Sport

Stadniny koni w Polsce

Zanim wymyślono i wprowadzono do użytku pojazdy mechaniczne,  trudno było sobie wyobrazić  życie Polaków bez koni.  Konie były wykorzystywane jako zwierzęta zaprzęgowe  do dyliżansów i karoc, używane przez cywilów do jazdy wierzchem  oraz przez kawalerię wojskową do działań wojennych. 

Kilka ciekawostek historycznych

W Polsce przedrozbiorowej  polskie jeździectwo  uważane było za  najlepsze w Europie, zwłaszcza jeśli chodzi o jazdę w terenie, a nie na maneżu.  Husaria, czyli słynna polska jazda pomogła naszym rodakom zwyciężyć niejedną  bitwę.  Konie były kochane i hołubione. Za pięknego konia bogaci pasjonaci byli w stanie zapłacić bardzo wiele po to, aby móc przeznaczyć  go do dalszego rozrodu  albo chociaż  wzbudzać zazdrość sąsiadów.

Malarze umieszczali  je na swych obrazach – przykładem choćby twórczość słynnej  rodziny Kossaków.

W okresie zaborów wciąż uprawiano jeździectwo, ale już tylko jako sport i w dodatku  „pod obcą banderą”.  Po odzyskaniu niepodległości w 1918r. ponownie powstały polskie szkoły jeździeckie szkolące kawalerię:  w Tarnowie, Warszawie, Grudziądzu i Przemyślu. I właśnie głównie oficerowie kawalerii reprezentowali nasz kraj na międzynarodowych zawodach sportowych.  Cywile dołączyli do nich dopiero po 1927r.

Jak wiadomo z historii, w czasie II wojny światowej polska kawaleria niejednokrotnie ruszała na czołgi, co nie mogło się dobrze skończyć  dla liczebności koni.  Utrata najlepszych koni spowodowała na wiele lat kłopoty z odbudową pogłowia tych zwierząt.

Jednak już od 1946r. rozpoczęto prace w tym kierunku.  Po 1989r., pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego sport konny zaczął się coraz bardziej rozwijać, a co za tym idzie zwiększyła liczba hodowców koni wierzchowych.

Hodowla koni w Polsce

Znane obecnie stadniny koni sportowych w Polsce

Jaroszówka

Jedną z nich jest stadnina koni w Jaroszówce na Dolnym Śląsku.  Powstała na bazie istniejącego od 1969r. Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Chojnowie. Zajmuje się przede wszystkim hodowlą koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej. Konie pochodzące z  Jaroszówki wygrały ponad 1000 wyścigów w ciągu 35 lat działalności stadniny.

Przy stadninie istnieje od 2000 roku Klub Jeździecki Ośrodek Sportów Konnych, w którym przede wszystkim odbywają się szkolenia przygotowujące jeźdźców do Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego oraz do woltyżerki, która też jest jeździecką dyscypliną sportową.  Konie z Jaroszówki znane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie z wielu sukcesów sportowych.

Moszna

Inną, znaną za granicą,  stadniną koni sportowych pełnej krwi angielskiej  jest istniejąca od 1948r. hodowla koni w Mosznej na Opolszczyźnie.  Jest ona jednym z pierwszych po wojnie ośrodków hodowli koni przeznaczonych do sportu wyczynowego (konie wyścigowe pełnej krwi oraz konie szlachetnej półkrwi przeznaczone do skoków przez przeszkody i WKKW).

Walewice

Z Walewic położonych niedaleko Łowicza pochodzą angloaraby osiągające również sukcesy w skokach, WKKW oraz w wyścigach zaprzęgów.

Janów Podlaski

Z Janowa Podlaskiego, stadniny znanej już za czasów napoleońskich i odbudowanej po wojnie,  pochodzą słynne na cały świat konie arabskie czystej krwi.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: