Ważne skróty i oznaczenia używane w jeździectwie krajowym jak i międzynarodowym

przez admin w dniu 22 lipca 2013 · 0 odpowiedzi

w Zawody

Ulotka z pucharu świata w Polsce

Można być wielkim pasjonatem zawodów konnych lub oglądać je z ciekawości tylko od czasu do czasu, ale niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w śledzenie wydarzeń sportowych, znajomość skrótów literowych używanych w kalendarzach zawodów zawsze się przydaje. Ciąg liter umieszczony przy wydarzeniach może wprawić w zakłopotanie.

Jak rozszyfrować te skróty?

To nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

W jeździectwie krajowym pierwsze oznaczenie w skrócie literowym oznacza typ zawodów:
ZT to zawody towarzyskie, ZR ? regionalne, a ZO ? ogólnopolskie.

Skrót OOM oznacza Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, a MPMK ? Mistrzostwa Polski Młodych Koni.

Z litery w następnej części oznaczenia (zazwyczaj stawianej po kresce) możemy odczytać, z jaką dyscypliną mamy do czynienia.
Dyscypliny oznaczane są literami od A do G oraz K (zawody kuców) i MK (małych koni). Przykładowo fani skoków powinni szukać zawodów oznaczonych literą B, a najbardziej urozmaicone zawody znajdziemy pod literą C (jest to WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, widowiskowa konkurencja olimpijska).

W kodzie literowym możemy też (opcjonalnie, gdyż nie zawsze skrót jest tak rozbudowany) znaleźć wiele dodatkowych informacji. Skróty kategorii wiekowych są dość intuicyjne, na przykład S to senior, a Mł ? młodzik. Gdy w kodzie Zawodów ogólnokrajowych zobaczymy gwiazdki, będziemy mogli wnioskować o wysokości nagród pieniężnych. Najwyższa pula nagród to ZO 3* – powyżej 35 tysięcy złotych. W tych zawodach na nagrody mogą liczyć także juniorzy (w ZO 1* nie ma nagród pieniężnych dla juniorów).

Po oznaczeniach literowych możemy takżerozpoznać klasy konkursów.
Na przykład klasy konkursów ujeżdżeniowych oznacza się od L (lekka) do CS (superciężka) a klasy w skokach ? od przeszkód mini LL (50 cm) do CS1 (155 cm).

A co z cyframi, które mogą być dodane do oznaczenia klasy?
Cyfry to nic innego, jak oznaczenia poszczególnych układów, programów. Dzięki tym cyfrowym oznaczeniom możemy dowiedzieć się szczegółowo, jak będą wyglądać zawody. Może to być informacja przydatna dla szczególnie dociekliwych.

Oznaczenia w jeździectwie międzynarodowym rządzą się podobnymi prawami.
Najważniejsza jest informacja o typie zawodów: jeśli chcemy zobaczyć Mistrzostwa Świata, szukajmy skrótu CH-M, jeśli Mistrzostwa Europy ? CH-EU. Własne oznaczenie mają też międzynarodowe zawody w poszczególnych dyscyplinach. Z gwiazdek dodawanych do oznaczeń możemy odczytać rangę zawodów (ich stopień trudności, program) oraz pulę nagród. Do oznaczenia może być dodana litera wskazująca na kategorię wiekową (od S ? zawody dla seniorów ? po Ch, czyli zawody dla dzieci ? ?children?).

Niewątpliwie nie ma sensu uczyć się skrótów na pamięć, chociaż niektóre można łatwo skojarzyć (litera oznaczenia jest tożsama z pierwszą literą wskazywanej informacji) i odczytać. Rozwinięcie wszystkich oznaczeń możemy łatwo znaleźć w kalendarzu Polskiego Związku Jeździeckiego.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: