Trening konia: wymagania i stopniowanie w zależności od wieku konia z uwagi na groźbę kontuzji

przez admin w dniu 27 czerwca 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie, Sport

Właściwe trenowanie konia

W filmie „Skłóceni z życiem” z 1961r. piękna Roslyn grana przez legendarną Marilyn Monroe jest przerażona i zbulwersowana brutalnymi metodami, jakie stosują mężczyźni usiłujący ujarzmić dzikiego mustanga.  W Europie dzikich mustangów się nie spotyka (w Ameryce też już rzadko), a metody treningu konia są też całkiem różne od tych pokazanych na filmie.


Właściwe podejście do konia


Konie z natury są łagodnymi i jednocześnie bardzo płochliwymi zwierzętami. Stąd niewłaściwe podejście trenera do nerwowego konia może dać całkiem odwrotne rezultaty niż te, jakich oczekiwał. Urodzony w 1935r. amerykański trener Monty  Roberts na podstawie obserwacji stad dzikich mustangów wypracował metodę  porozumiewania się z końmi, zwaną przez niego „językiem equus”. Wykorzystuje ona fakt, że koń – zwierzę stadne – w przypadku niewłaściwego zachowania jest karcone  przez klacz alfa prowadzącą stado.


Join Up i Follow Up


Człowiek stosując odpowiednie łagodne metody może również zostać przez konia potraktowany jako członek stada, któremu trzeba być posłusznym. Metoda ta daje znacznie lepsze i bardziej długotrwałe rezultaty, niż łamanie charakteru koni. Składa się z 2 etapów Join Up – połączenie z koniem i Follow Up – podążanie konia za człowiekiem. Metodę tę należy stosować na początkowym etapie przyzwyczajania młodego konia do „przyszłych obowiązków” – począwszy od osiodłania aż do zaakceptowania jeźdźca na grzbiecie.

Kiedy młody koń oswoi się już z siodłem i z jeźdźcem, to w następnym etapie – w  można go przygotowywać – w zależności od predyspozycji i/lub potrzeb – do startowania w takich dziedzinach jak: skoki przez przeszkody, udział w zawodach, prezentacja na pokazach hodowlanych czy próba dzielności. Oddzielnego treningu wymagają konie rajdowe, wyścigowe czy startujące w zaprzęgach. Można znaleźć firmy świadczące tego typu usługi.


Przetrenowanie konia?


Przetrenowanie konia
Trening konia sportowego to w powszechnym rozumieniu systematyczna praca trenera z koniem, która ma na celu wyrobienie wytrzymałości, szybkości, siły, odwagi, skoczności, posłuszeństwa i waleczności zwierzęcia na pokazach sportowych.

Trening taki wymaga długofalowego planu opartego na znajomości anatomii i fizjologii zwierzęcia. Wymaga wiedzy, która zapobiegnie przetrenowaniu konia prowadzącemu do kontuzji i urazów. Właściciele koni, którzy chcieliby zaangażować się w trenowanie własnego  konia, a nie mają na ten temat wystarczających umiejętności mogą skorzystać ze szkoleń prowadzonych przez fachowców. Przykładem mogą być warsztaty na temat „Zasady szkolenia koni sportowych” prowadzone przez Uniwersytet Jeździecki przy Fundacji Horse Sport.

W ramach planowanego treningu konia trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek oraz uwzględnić prawidłowy dla wzmożonego wysiłku sposób odżywiania. Na przykład koń rajdowy poza standardową dawką paszy ustaloną w ciągu całego roku, w okresie rajdu powinien otrzymywać dodatkowo elektrolity i paszę wysokoenergetyczną.

O przetrenowaniu konia może świadczyć podwyższona temperatura jednej lub kilku kończyn, sztywność mięśni, osowiałość zwierzęcia. Obiektywnie można to też zmierzyć badając w spoczynku przed treningiem wysokość tętna konia oraz pobierając mu krew do analizy.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: