Słynni trenerzy w jeździectwie zawodowym: Andrzej Sałacki

przez admin w dniu 3 sierpnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Jeźdźcy, Trenerzy, Zawodnicy, Zawody

Ktoś, kto nie próbował nigdy samodzielnej jazdy na koniu, nawet nie zdaje sobie sprawy, ile trudnych umiejętności trzeba posiąść i ilu ćwiczeń wymaga osiągnięcie takiego poziomu, aby można było powiedzieć, że posiada  się „końskie prawo jazdy”,  że do pewnego stopnia panuje się nad tym pięknym lecz nerwowym zwierzęciem. Do pewnego stopnia – ponieważ nawet doświadczony jeździec niejednokrotnie doświadczył upadku z konia spowodowanym jego nietypowym zachowaniem.

Nauki jazdy konnej nie można się nauczyć z samych książek, potrzebny jest do tego dobry trener. Na etapie początkowym wskaże on kandydatowi na jeźdźca, co i jak trzeba robić albo jakie popełnia błędy. Również doświadczeni jeźdźcy, którzy chcą osiągać sukcesy w zawodach sportowych lub startować na Igrzyskach Olimpijskich,  powinni być prowadzeni przez doświadczonego trenera.

Nic więc dziwnego, że Polski Związek Jeździecki nie pozwala, aby trenerem została osoba bez odpowiedniego przygotowania. Jest to na tyle poważna sprawa, że została określona w artykule 41 Ustawy o Sporcie, w którym uszczegółowiono stopnie zawodowe osób zajmujących się trenowaniem jeźdźców.

Podzielone są one na 3 specjalizacje:

  • jeździectwo klasyczne,
  • powożenie,
  • woltyżerkę.

W ramach każdej specjalizacji wyróżniono kolejne stopnie, począwszy od najniższego instruktora szkolenia podstawowego, poprzez trenerów II i I stopnia aż po trenera klasy mistrzowskiej (występuje tylko  w jeździectwie klasycznym).

Andrzej Sałacki

Wśród polskich trenerów jeździectwa można wymienić Andrzeja Sałackiego, który – podobnie jak większość trenerów – zaczynał swą karierę jako zawodnik jeździectwa. Pochodzi on z Krakowa, gdzie urodził się w 1954r.  Jest lekarzem weterynarii, skończył też studia trenerskie.

Wśród jego osiągnięć jeździeckich w kategorii ujeżdżenia (w tym się specjalizował)  można wymienić spektakularny występ przed królową angielską Elżbietą II na stadionie Wembley w 1988r. Andrzej Sałacki zdobył tam tytuł Jeźdźca Roku za udany udział w pokazie ujeżdżenia klasy Grand Prix na koniu bez ogłowia (była to  Czcionka, klacz półkrwi angielskiej). Ponadto w 1996r. zdobył tytuł Mistrza Świata w Goeteborgu w tejże dyscyplinie. Wywalczył  też 12 razy tytuł Mistrza Polski w ujeżdżeniu.

Z jego inicjatywy wprowadzono do Polski dyscyplinę woltyżerki w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W Stadninie Koni w Jaroszówce trenował w tej dyscyplinie zespół, który zdobył nie tylko Mistrzostwo Europy, ale i kilka razy brązowe medale na  Mistrzostwach Świata. Prowadził też kursy lonżowania w Europie, Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych.

Zaczynał jako trener skoków i WKKW w Jaroszówce, by potem w klubie jeździeckim Lewada w Zakrzowie trenować wielu medalistów Mistrzostw Polski w kategorii ujeżdżenia. Był też trenerem polskiej Kadry Narodowej w latach 2000-2004, a w 2012r. trenerem naszej ekipy na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jest w zarządzie elitarnego zrzeszenia trenerów Internationale Dressage Trainers Club. Napisał też podręcznik ?Trening, sędziowanie, przepisy w konkurencji ujeżdżenia?.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: