Słynni trenerzy i jeźdźcy: Nelson Pessoa i Rodrigo Pessoa (Baloubet du Rouet)

przez admin w dniu 9 września 2013 · 0 odpowiedzi

w Jeźdźcy, Konie, Trenerzy

Rodrigo Pessoa

Rodrigo Pessoa

Zdjęcie pochodzi z http://www.medalhabrasil.com.br/esportes/rodrigo-pessoa-sera-o-porta-bandeira-do-brasil-na-abertura-das-olimpiadas-de-londres

Wśród słynnych trenerów i jeźdźców trzeba koniecznie wspomnieć błyskotliwą karierę dwóch Brazylijczyków. Są to: Nelson Pessoa Filho oraz jego syn Rodrigo Pessoa. Startowali w konkurencji skoki przez przeszkody.

Nelson Pessoa Filho

Ojciec, Nelson Pessoa Filho (pseudonim sportowy Neco) urodził się w 1935r. w Rio de Janeiro. W czasach jego wczesnej młodości sport jeździecki był reprezentowany głównie przez oficerów armii brazylijskiej. Nelson Pessoa będąc cywilem zaczął się wybijać w tej dziedzinie już jako junior, zwyciężając krajowe zawody, nic więc dziwnego, że wkrótce dołączył do reprezentacji brazylijskiej w jeździectwie. Jego precyzyjna technika jeździecka tak przyciągała uwagę widzów, że nadano mu nawet przydomek „Czarodziej”. W 1961r. przeniósł się do Europy.

Wśród jego osiągnięć sportowych można wymienić:

  • Zdobycie piątego miejsca w indywidualnych skokach przez przeszkody na igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku (na koniu Huipil).
  • Na Igrzyskach Pan American, w zawodach drużynowych zdobył jeden srebrny medal ( 1957r.) oraz 2 złote (w 1967r. i 1995r.).
  •  Był czterokrotnym Mistrzem Brazylii, ponadto zwyciężył w 150 konkursach Grand Prix w Europie.
  •  Wiele razy zdobywał pierwsze miejsce w Hamburg Derby i w Hickstead Derby.

Założył słynną szkołę jeździecką w Haras du Ligny w Fleurus Belgii. Do jego najważniejszych osiągnięć trenerskich można zaliczyć to, że był trenerem drużyny brazylijskiej, która zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996r. oraz trenerem swojego syna Rodrigo Pessoa, który zdobył złoty medal olimpijski w 2004r. Jest też założycielem marki handlowej oferującej sprzęt jeździecki Pessoa Brands.

Nelson Pessoa i  Rodrigo Pessoa

Nelson Pessoa i Rodrigo Pessoa

Zdjcie pochodzi z http://www.porforadaspistas.com.br/vitrine/2008/283.asp

Rodrigo Pessoa

Mając tak dobre geny oraz światowej sławy trenera, Rodrigo Pessoa poszedł w ślady swego ojca i też w bardzo młodym wieku zaczął startować i odnosić sukcesy w konkurencji skoków przez przeszkody.

Rodrigo urodził się w 1972r. w Paryżu i już w wieku niespełna 20 lat wystartował na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (1992r.). Na dwóch kolejnych olimpiadach udało mu się w konkursach drużynowych zdobyć dwukrotnie brązowe medale: w 1996r. w Atlancie startował na koniu Loro Piana TomBoy, a w 2000r. w Sidney na ogierze Baloubet du Rouet. Ten kasztanowaty ogier urodzony w 1989r. pierwsze sukcesy osiągał już w wieku 7 lat, kiedy jeździł na nim ojciec olimpijczyka, Nelson Pessoa.

Jednak dopiero pod jeźdźcem Rodrigo Pessoa parze koń – jeździec udało się zdobyć w 2004r. złoty medal w konkursie indywidualnym w skokach przez przeszkody na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Ciekawostką może być to, że najpierw miał to być medal srebrny. Kiedy jednak wykryto, że koń zwycięzcy Irlandczyka Ciana O`Connora znajdował się pod wpływem środków dopingowych, złoty medal przyznano Rodrigo Pessoa. Oprócz sukcesów olimpijskich zdobył on też w 1998r. indywidualny tytuł Mistrza Świata w skokach przez przeszkody.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: