Słynni jeźdźcy i konie: Jan Kowalczyk na Artemorze

przez admin w dniu 19 sierpnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Jeźdźcy, Konie, Zawody

W przepastnych archiwach Internetu  można znaleźć prawie wszystko (jak ludzie kiedyś sobie bez niego radzili?!).  Każdemu, kto interesuje się jeździectwem niewątpliwie spodoba się wzruszający i przepiękny film  pokazujący 2 brawurowe przejazdy  Jana Kowalczyka na koniu Artemor podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980r.

Wzruszający, bo w efekcie tych przejazdów ten słynny polski  jeździec  stanął na najwyższym podium i wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego  ze złotym medalem na szyi.  Przepiękny, bo podczas tak trudnej konkurencji jak skoki przez przeszkody koń i jeździec dali z siebie niemal wszystko.

Już pierwszy przejazd – na bardzo trudnym parkurze z trzynastoma przeszkodami, wśród których był między innymi rów z wodą o szerokości 4,60 m oraz mur o wysokości 1,90 m – para jeździec-koń pokonała z ogromną gracją i łatwością. Dopiero przy ostatniej, trzynastej przeszkodzie, już właściwie po jej przejściu  Artemor nie zdążył podwinąć odpowiednio szybko prawej tylnej nogi i zrzucił jedną poprzeczkę ? spowodowało to naliczenie 4 punktów karnych.

Drugi przejazd już  na nieco krótszym parkurze ? 10 trudnych przeszkód ? przeszli  z dużym zapasem przy każdej przeszkodzie, popełniając tylko jedną zrzutkę przy rowie z wodą (kolejne 4 punkty karne). 

Artemor

Artemor, który pomógł jeźdźcowi w zdobyciu złotego medalu, to jedenastoletni angloarab z Janowa Podlaskiego.

Jan Kowalczyk

Natomiast sam jeździec – Jan Kowalczyk – urodził się w 1941r. w Drogomyślu, w którym znajdowało się też Państwowe Stado Ogierów. Może dzięki jego bliskości nasz olimpijczyk zainteresował się tak wcześnie jazdą konną (w pierwszych zawodach wystartował w wieku 14 lat). Jego kariera jeździecka trwała 36 lat (od 1955 do 1991r.).

W mundurze wojskowym (był starszym chorążym sztabowym Wojska Polskiego ) startował na hipodromach niemal na całym świecie. Podczas swej wieloletniej kariery wygrał 650 konkursów w konkurencjach  WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) i w skokach przez przeszkody.  Startował zarówno w zawodach indywidualnych jak i drużynowych. W samej w ojczyźnie  zdobył 17 razy tytuł Mistrza Polski i 3 razy tytuł wicemistrza.  Uczestniczył też trzykrotnie w Igrzyskach Olimpijskich:  w Meksyku w 1968r., w Monachium w 1972r. i wreszcie w Moskwie w 1980r., gdzie zdobył wspomniany złoty medal.

Jako zasłużony mistrz sportu, zawodnik CWKS (Centralny Wojskowy Klub Sportowy) Legia Warszawa,  został specjalnym rozkazem Ministra Obrony Narodowej  wpisany do Honorowej Księgi Czynów Żołnierskich w 1983r. Za swe sukcesy otrzymał też wiele odznaczeń. Były wśród nich trzy Złote Medale za wybitne Osiągnięcia Sportowe,  Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.  Jako kontynuator polskiej szkoły jeździeckiej nie tylko sam startował w zawodach, ale trenował również młodych adeptów sztuki jeździeckiej.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: