Słynna stadnina koni Zangersheide

przez admin w dniu 18 czerwca 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Sport

Stadnina koni

Jest oczywiste, że wykorzystanie zdobyczy postępu naukowego nie może ominąć hodowli koni. Nowe technologie mogą stwarzać ekscytujące perspektywy hodowlane, a na pewno zwiększają możliwości wyhodowania zwierząt idealnych w typie i spełniających najbardziej wyśrubowane kryteria w dyscyplinie, w której mają odnosić sukcesy.

Z tego założenia wychodzi Leon Melchior, założyciel stadniny koni Zangersheide. Ta belgijska stadnina, położona na obrzeżach Lanaken, słynie z wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w hodowaniu koni będących z natury doskonałymi skoczkami. W historii swojego istnienia stadnina koni Zangersheide jako pierwsza wykorzystała w reprodukcji koni sztuczne zapłodnienie, transplantację zarodków, badania RTG czy klonowanie.

Dzięki przemyślanemu planowi reprodukcyjnemu udało się między innymi całkowicie wyeliminować  z hodowli osteochondrozę. Leon Melchior założył własną księgę hodowlaną koni ciepłokrwistych, a zwierzęta z jego stadniny klasyfikowane są jako nowa rasa. Można je rozpoznać dzięki literze Z dodawanej do imienia, która stała się jednocześnie symbolem Zangersheide.

Chociaż formalnie stadnina istnieje od 1992 roku, pierwszy koń (Rochette Z) przyjechał do Zangersheide już w roku 1963, a Leon Melchior był związany z hodowlą koni od lat siedemdziesiątych. Impulsem do założenia hodowli była kontuzja klaczy o imieniu Heureka Z, która to kontuzja przerwała jej karierę sportową. Wówczas Leon Melchior podjął się nowego wyzwania: reprodukcji koni odnoszących wybitne sukcesy sportowe.

Stadnina koni

W konsekwencji nie ma takiego prestiżowego wydarzenia hippicznego, w którym nie wygrałby koń ze stadniny Zangersheide. Konie „Z” wygrywały złota i srebra olimpijskie, złote medale w zawodach europejskich oraz srebro w zawodach pucharu świata, nie mówiąc o pozostałych zwycięstwach.

Najsłynniejszą bodaj klaczą z tej hodowli jest Ratina Z, nazywana nawet „Klaczą Stulecia” i „najlepszym koniem na świecie” po tym jak odniosła szereg zwycięstw między innymi w zawodach Pucharu Świata i zdobyła kilka złotych i srebrnych medali olimpijskich. Na terenie stajni w Zangersheide stoi pomnik tej słynnej klaczy.

Obecnie stadnina Zangersheide jest zaliczana do najlepszych na świecie. Leon Melchior podkreśla, że celem działalności stadniny było i jest wyhodowanie zwierzęcia rasowego, a więc idealnego jeśli chodzi o warunki fizyczne, w tym skoczność i zdrowie, oraz charakter. Aby osiągnąć te cele, w stadninie stosuje się także inbred, czyli chów wsobny (reprodukcja spokrewnionych zwierząt).

Filozofia hodowlana założyciela hodowli najwyraźniej jest właściwą drogą, skoro konie z Zangersheide odnoszą sukcesy sportowe na całym świecie. Ze stadniną związane są także ważne wydarzenia hippiczne: wrześniowe Mistrzostwa Świata Młodych Koni oraz Festiwal Z.

Mistrzostwa Świata Młodych Koni to zamknięcie sezonu hodowlanego; w zawodach skoków na trzech arenach biorą udział konie pięcio-siedmioletnie. Oczywiście zawody są świetną okazją do wyłowienia nowych talentów, a także reproduktorów. W Stadninie Zangersheide reproduktorami są tylko te konie, które wcześnie odnoszą największe sukcesy w zawodach.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: