Puchar Świata, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i Puchar Narodów w jeździectwie konnym: kiedy, gdzie i co je odróżnia

przez admin w dniu 25 lipca 2013 · 0 odpowiedzi

w Sport, Zawody

Mistrzostwa Świata w jeździectwie konnym

Międzynarodowa Federacja Jeździecka (Fédération Équestre Internationale, FEI) organizuje cykliczne imprezy sportowe dające zawodnikom w różnych grupach wiekowych okazję do zaprezentowania umiejętności i kunsztu w tradycyjnych dyscyplinach jeździeckich.

Najbardziej znane zawody, których organizacja regulowana jest przez FEI, to Puchar Świata, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i Puchar Narodów. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat zawodów. Więcej informacji – dla organizatorów, zawodników, sponsorów oraz fanów sportów konnych – FEI udostępnia na swojej oficjalnej stronie (www.fei.org). Aktualności o zawodach w języku polskim zamieszcza portal Polskiego Związku Jeździeckiego (www.pzj.pl). 

Puchar Świata

Organizowane corocznie, zazwyczaj w kwietniu (w roku 2013 – na Arenie Scandinavium w Göteborgu, gdzie finały odbywają się od 1979 r., czyli praktycznie od roku ustanowienia do tej pory jedenaście razy w tejże lokalizacji) zawody w jeździectwie – skokach przez przeszkody oraz dresażu (ujeżdżania) przyciągają najlepszych zawodników z całego świata. Finałowa rozgrywka poprzedzana jest eliminacjami organizowanymi w różnych krajach, wyłaniającymi najlepszych zawodników, którzy wezmą udział w finale.

W sumie wszystkich rozgrywek eliminacyjnych na całym świecie jest aż 132! Zazwyczaj większość zawodników (mniej więcej dwudziestu) biorących udział w rozgrywkach Pucharu Świata pochodzi z Europy, dalej: z Ameryki Północnej (Stany Zjednoczone i Kanada, odpowiednio: piętnastu i pięciu zawodników) i innych lokalizacji (ok. pięciu jeźdźców). Zawody Pucharu Świata przyniosły sławę wielu znakomitym jeźdźcom: Hugo Simon po raz pierwszy wygrał zawody aż trzy razy, a Mario Deslauriers jest najmłodszym do tej pory zwycięzcą (wygrał zawody Pucharu Świata jako dziewiętnastolatek w 1984 r.).

Puchar narodów

Puchar Narodów

Najbardziej prestiżowe zawody jeździeckie w zmaganiach drużynowych, organizowane latem. Europejskie drużyny klasyfikowane są do dwóch dywizji, przy czym Dywizja 1 nazywana jest jeździecką elitą, a Dywizja 2 skupia drużyny słabsze. Obecnie do Dywizji 1 należą: Szwajcaria, Francja, Irlandia, UK, Ukraina, Holandia, Hiszpania i Niemcy.

Polska również bierze udział w zawodach, jednak w Dywizji 2. Drużyny z Dywizji 1 biorą udział w ośmiu konkursach, przy czym w czterech aktywnie zdobywają punkty decydujące o wyniku rozgrywki, w pozostałych mogą jedynie „przeszkadzać” innym drużynom w zdobyciu punktów. Najlepsi zawodnicy kwalifikowani są podczas konkursów do Pucharu Świata, a za najlepsze miejsca drużynowe przyznaje się nagrody pieniężne w obu dywizjach.

Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy

Zawody w różnych dyscyplinach jeździeckich oraz różnych grupach wiekowych, organizowane zazwyczaj na przestrzeni dwóch tygodni, przy czym Mistrzostwa Europy odbywają się co dwa lata (w tym roku: w Danii), a Mistrzostwa Świata – co cztery lata, w połowie okresu pomiędzy rozgrywkami olimpijskimi.

Podobnie jak Olimpiada, Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy odbywają się każdorazowo w innym kraju. Rozgrywki podzielone są na dziesięć dyscyplin, w tym: ujeżdżanie, skoki przez przeszkody, powożenie, woltyżerka, reining i inne.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: