Profesjonalne akcesoria do jazdy konnej w skokach przez przeszkody

przez admin w dniu 25 kwietnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Jeźdźcy, Trenerzy, Zawodnicy

Bezpieczeństwo konia

Skoki przez przeszkody nie mają długiej tradycji – korzeni tej dyscypliny należy upatrywać w dziewiętnastowiecznych polowaniach, gdzie dla polujących skoki były formą rekreacji, urozmaicenia nagonki i okazją do wykazania się przed innymi jeźdźcami. Mimo że skoki przez przeszkody mają zaledwie stuletnią historię, ich popularność jest duża.

Laiccy obserwatorzy, fani tej dyscypliny olimpijskiej, podziwiają niezwykłą grację koni podczas pokonywania kolejnych przeszkód i harmonię współpracy konia z jeźdźcem. Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z aktywnym uprawianiem tej dyscypliny sportu, a jedynie widzi  ona efekty współpracy jeźdźca i konia już na torze przeszkód, skoki przez przeszkody mogą wydawać się tak łatwe, że aż banalne.

Dobrze wytrenowany koń sprawia bowiem wrażenie, jakby pokonywał przeszkody intuicyjnie i lekko, jakby od niechcenia, bez żadnej pomocy jeźdźca. Tymczasem za tak miłym dla oka efektem stoją lata żmudnej pracy. Zarówno koń, jak i jeździec muszą nauczyć się współpracy i prawidłowych odruchów. Tak więc trening konia przed zawodami to także trening dla jeźdźca, a żaden etap nauki nie może być ominięty.

Niezbędne akcesoria dla konia

Akcesoria konne

Każdy, kto pragnie rozpocząć trening do skoków przez przeszkody, będzie potrzebował odpowiednich akcesoriów. Dobrane przez profesjonalistę, najwyższej jakości akcesoria zapewniają konieczne bezpieczeństwo podczas treningu, i to zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia, który skacząc przez przeszkody może doznać bardzo bolesnych i groźnych kontuzji. Odpowiednio dobrane akcesoria dla konia mają też niebagatelne znaczenie, jeśli trening ma być efektywny.

Jeździec musi mieć odpowiednią kontrolę nad koniem, a jednocześnie osprzęt nie może sprawiać zwierzęciu bólu. Niewłaściwie dopasowany sprzęt może znacznie utrudnić kiełznanie konia i być przyczyną utrwalania się złych nawyków.

Kolejne elementy wyposażenia to przeszkody potrzebne do ćwiczeń, które zaczynamy od drągów kładzionych na ziemi i koziołków (drągów na krzyżakach). W miarę postępów treningowych wprowadza się kolejne przeszkody oraz różne ich kombinacje i układy. Jak widać, dobranie akcesoriów dla konia to niełatwe zadanie.

Różne akcesoria (stanowiące niezbędne  wyposażenie dla jeźdźców i koni w skokach przez przeszkody) uwagi na ich ilość zostaną przeze mnie omówione w kolejnych artykułach na blogu.

Bezpieczeństwo

Na początek warto przypomnieć jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa. Przed każdym treningiem sprawdzamy stan sprzętu, nie zapominamy o kamizelce i toczku (dla niektórych osób toczek to atrybut ?niedzielnego jeźdźca? i jako takiego zasługującego na lekceważące traktowanie; nie dajmy się zwieść fałszywym ambicjom i manipulacjom, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze).

Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie konia, który zawsze podczas treningu powinien mieć założone bandaże na kończyny oraz ochraniacze na kopyta. Niektórzy uważają, że ochraniacze nie służą efektywnemu treningowi, ponieważ koń staje się ?wydelikacony?. Jest to jednak fałszywe przekonanie. Koń tak czy inaczej odczuwa w ochraniaczach ból, będzie więc uczył się jak unikać nieodpowiednich ruchów, ale za to bandaże i ochraniacze zapobiegają kontuzjom i poważnym skaleczeniom.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: