Jak ważne jest dla koni prawidłowe karmienie, pasze, witaminy, suplementy, sole, minerały i inne

przez admin w dniu 6 lipca 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie

Suplementy diety konia

Właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na stan zdrowia i kondycję nie tylko ludzi ale i koni. Bardzo istotne jest takie zbilansowanie ilości dostarczanego pokarmu, aby w stosunku do prowadzonego trybu życia ilość dostarczanych wraz pożywieniem kalorii nie była ani zbyt mała, ani zbyt duża. Zbyt mała powoduje bowiem wychudzenie zwierzęcia, zbyt duża jego otyłość.

Dobrze wiedzieć

Na wiedzę o karmieniu konia powinny się składać informacje o rodzajach paszy, jakie należy koniom podawać, o jej ilości, porach karmienia oraz sposobie podawania, o suplementach diety dostarczających witamin i składników mineralnych.

Ilość pokarmu zależy od wzrostu konia oraz od pracy jaką wykonuje. To oczywiste, że koń sportowy, który trenuje dużo przed zawodami powinien otrzymywać więcej pożywienia, w tym pasz treściwych niż koń wykorzystywany tylko od czasu do czasu do rekreacji.

Tabele żywieniowe

Specjalne tabele żywieniowe określają proporcje między paszą objętościową, jaką jest na przykład siano, a paszą treściwą (przykładowo owies) i w zależności od rodzaju pracy konia wynoszą od 2:1 przy pracy lekkiej, do 1:2 przy pracy ciężkiej.

Karmienie konia powinno odbywać się o tych samych porach, zwykle 3 razy dziennie. Przy czym należy przestrzegać zasady, aby między porą karmienia, a podjęciem pracy/treningu minęło co najmniej 1-1,5 godziny. Oprócz pożywienia koń powinien mieć stały dostęp do czystej, zimnej wody pitnej. Nie wolno jednak poić konia wcześniej niż godzinę po treningu, ani tuż po posiłku.

Czysta woda dla konia

Rodzaje pasz dla konia

Pasze podawane koniom można podzielić na kilka grup:

  • Pasze objętościowe mogą być suche lub mokre. Siano, plewy czy słoma zaliczane są do pasz suchych, zielonki do pasz mokrych. Przy czym słoma powinna być podawana w formie sieczki, czyli niewielkich kawałków o długości 3-5 cm. Należy unikać słomy jęczmiennej ze względu na długie, kaleczące pysk konia ości. Najlepsza jest słoma żytnia. W okresie letnim siano doskonale może zastąpić świeża trawa, a zimą można uzupełniać je zielonkami. 
  • Pasze treściwe mają na celu dostarczenie koniowi odpowiedniej ilości białka, a nie tylko wypełnienie żołądka. Najbardziej znany jest oczywiście owies, który koniowi powinno się podawać wymieszany z sieczką słomianą, aby dokładniej przeżuwał pokarm. Jeśli podajemy jęczmień lub żyto (które raczej powinno być przeznaczone dla człowieka), to trzeba je wpierw namoczyć lub rozgnieść (ześrutować). Jeśli tego nie zrobimy, to koń może mieć problemy zdrowotne w postaci kolki. 
  • Dodatkowo konie dokarmia się roślinami okopowymi takimi jak ziemniaki (część w postaci parowanej, część surowych), marchew czy buraki pastewne lub cukrowe. 
  • Można podawać też pasze przemysłowe takie jak wywar ziemniaczany, wysłodki buraczane czy melasę. 
  • Nie można też zapomnieć o uzupełnianiu soli ? podaje się ją w formie lizawek dla koni. 
  • Koniom sportowym w celu polepszenia ich wytrzymalosci można podawać suplementy witaminowo-mineralne takie na przykład jak Pavo SummerFit czy Equmins.

 

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: