Najważniejsze zasady prawidłowego czyszczenia koni

przez admin w dniu 23 maja 2013 · 0 odpowiedzi

w Konie

Czyszczenie konia

Na ogólną dobrą kondycję konia wpływa  wiele czynników. Oprócz  jego pochodzenia, rasy, stanu zdrowia i prawidłowego odżywiania znaczenie ma też odpowiednia ilość ćwiczeń i ruchu oraz pielęgnacja sierści i kopyt.

Kto powinien czyścić konia

Jak czyścić konia można nauczyć się już na pierwszych zajęciach kursu jazdy konnej, gdyż jest to podstawowa czynność, jaką każdy jeździec wykonuje przed osiodłaniem konia i rozpoczęciem jazdy. Przy czym wskazane jest, aby czyszczenia dokonywała właśnie osoba, która będzie na koniu za chwilę jeździć.

Pozwala jej to na nawiązanie bliższego, również emocjonalnego kontaktu z koniem, a koniowi jazda będzie kojarzyć się z czymś przyjemnym (czyszczeniem), a nie tylko z pracą (jeźdźcem na grzbiecie). Poza tym czyszczenie rozluźnia, rozgrzewa i relaksuje konia.

Oprócz tych ogólnych zalet pełni ono też funkcję profilaktyczną. Obserwując uważnie skórę zwierzęcia można zaobserwować niewielkie obtarcia, mikro-urazy i odpowiednio wcześniej zgłosić to weterynarzowi, by zapobiec większym kontuzjom.

Czyli od czego zacząć w ramach lekcji: jak czyścić konia?

  • Przede wszystkim dobrze jest przeznaczyć na tę czynność około 30 minut po to, aby pośpiechem nie stresować ani zwierzęcia, ani siebie i móc wszystko zrobić dokładnie. 
  • Nim wejdziemy do boksu, w którym stoi koń należy mówić do niego łagodnym głosem, aby go nie spłoszyć.Przestraszony koń może stać się nieobliczalny i zrobić nam krzywdę. 
  • Po założeniu kantaru na pysk zwierzęcia można wyprowadzić go z boksu i przywiązać do słupka w miejscu przeznaczonym do czyszczenia (w stajni lub na zewnątrz). Ważne jest, aby węzeł, którym przywiązujemy konia dał się w razie potrzeby rozwiązać jednym szybkim ruchem. 
  • Czyszczenie rozpoczynamy od lewej strony, od przodu konia, a potem te same czynności powtarzamy po prawej stronie. Z jednej strony konia na drugą przechodzimy pod łbem zwierzęcia.

 

Szczotkowanie pysku konia

  • Pierwszy etap czyszczenia ma na celu usunięcie zaklejek sierści – służy do tego ostra szczotka zwana czasami igiełką (lub szczotka ryżowa). 
  • Następnie kurz i brud usuwa się szczotką włosianą, używaną w komplecie ze zgrzebłem: szczotką czyścimy konia, a o zgrzebło oczyszczamy szczotkę. Włosianą szczotką przejeżdżamy po sierści pod włos, a potem dwa razy z włosem. Jeśli koń ma łaskotki, to tylko z włosem.  Szczotką należy pociągać na zmianę:  po sierści i po zgrzeble. 
  • Do czyszczenia kopyt służy specjalna metalowa tępo zakończona kopystka, którą ze strzałki kopyta należy usunąć ziemię, kamienie i słomę. Stojąc przodem do zadu konia należy spokojnie przesunąć dłoń od kolana do pęciny i unieść ręką kopyto spodem do góry. Następnie kopystką trzymaną w drugiej ręce usunąć nieczystości. Zewnętrzną część kopyta oczyścić gąbką lub miękką szczotką.

 

Czyszczenie kopyt konia

Pysk konia czyścimy wilgotną gąbką lub szmatką, a co jakiś czas ciepłą wodą z szarym mydłem należy umyć grzywę i ogon, a potem rozczesać.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: