Najlepsze rasy i cechy koni sportowych

przez admin w dniu 20 kwietnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Konie, Sport

Konie sportowe, rasy i cechy

Rozwój motoryzacji na dobre wyeliminował konie z życia codziennego, gdyż ich rolę użytkową pełnią obecnie  w transporcie -  samochody, w pracach polowych – ciągniki i maszyny rolnicze. Nawet karawany nie są już ciągnięte przez konie. Czasem jeszcze na wsiach spotyka się konie w pojedynczych gospodarstwach rolnych, ale ich utrzymanie jest mało opłacalne – większą rolę tu odgrywa sentyment gospodarza niż korzyść materialna. Co najwyżej   policja lub straż miejska w specyficznym  terenie – głównie zielonym – porusza się konno.

Konie są jednak zbyt pięknymi i cenionymi zwierzętami, żeby mogły całkowicie zniknąć z naszego życia. Nic więc dziwnego, że koń używany jest teraz do celów rekreacyjnych i sportowych.

Międzynarodowa Organizacja Jeździecka

Od 1921r. funkcjonuje Międzynarodowa Organizacja Jeździecka (z siedzibą w Lozannie) wspierająca sportowe dyscypliny jeździeckie poprzez organizowanie zawodów oraz  czuwająca, aby traktowanie koni sportowych było właściwe i humanitarne.

Do sportów jeździeckich zalicza się obecnie takie dyscypliny jak:

  • skoki przez przeszkody,
  • ujeżdżanie,
  • woltyżerkę (oglądaną również w cyrku),
  • powożenie,
  • rajdy długodystansowe,
  • ujeżdżanie w stylu westernowym, czyli reining oraz
  • Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW). W ramach WKKW zarówno koń jak i jeździec powinni wykazać się umiejętnościami w jeździe w trudnym terenie (cross), w skokach przez przeszkody i w ujeżdżaniu.

Cechy koni sportowych

Rasy koni sportowych

Jak wynika z wymienionych powyżej dyscyplin jeździeckich, konie sportowe powinny charakteryzować się przede wszystkim skocznością, wytrzymałością i dzielnością – choćby dlatego, żeby nie wycofywały się  przed przeszkodą. Ponadto taki koń powinien dobrze galopować i kłusować (kłus dotyczy szczególnie  koni ujeżdżeniowych oraz wykorzystywanych do zaprzęgów w powożeniu), być zwrotny i elastyczny.

Rasy koni sportowych

Do najpopularniejszych ras koni używanych współcześnie w sporcie jeździeckim można zaliczyć m.in.  konie oldenburskie pochodzące z prywatnych hodowli usytuowanych na terenie Niemiec. Wywodzą się one z dawnej rasy silnych koni powozowych uszlachetnionych lżejszymi rasami. W podobny sposób uzyskano holenderskie konie gorącokrwiste, hodowane na terenie Belgii i Holandii. Konie te, posiadające  domieszkę pełnej  krwi angielskiej charakteryzują się szczególnie dzielnością.

Do najlepszych obecnie koni używanych w sporcie wyczynowym można zaliczyć konie rasy hanowerskiej łączące w sobie również pełną krew angielską oraz krew ras trakeńskich. Sukcesy w WKKW i w kategorii ujeżdżania osiągają też duńskie konie gorącokrwiste.

Opieka nad końmi sportowymi

Opieka nad końmi sportowymi powinna łączyć umiejętnie trening sportowy z odpowiednią ilością wypoczynku. Ze względu na możliwe kontuzje  konie powinny być pod opieką weterynaryjną. Dla zachowania kondycji również w okresie między zawodami konie powinny otrzymywać  niezbędną dawkę ruchu i ćwiczeń.

Zważywszy, że trening obciąża organizm zwierzęcia, do wyżywienia konia można włączyć suplementy zawierające na przykład elektrolity, które ułatwiają odzyskanie formy po nadmiernym wysiłku. Elektrolit Likit Sport przygotowany w formie lizawki dodatkowo sprawia, że koń w czasie pobytu w stajni nie nabiera złych nawyków i nie obgryza z nudów ogrodzenia.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: