Na co zwrócić uwagę wybierając siodło konne

przez admin w dniu 17 maja 2013 · 0 odpowiedzi

w Konie

Siodło konne

W dzisiejszych czasach motoryzacji  częściej można spotkać osobę posiadającą samochodowe prawo jazdy, niż umiejącą  jeździć konno.  A już na pewno nie robi się tego w celach „komunikacyjnych” jak niegdyś (z wyłączeniem może rajdów  konnych, gdzie jeźdźcy spędzają wakacje „w siodle” przemieszczając się z jednej miejscowości do drugiej).

Szczęśliwie moda na naukę jazdy konnej została już zapoczątkowana i coraz prężniej się rozwija.  Choć nie każdy jeździł konno, to każdy może wyobrazić sobie długi marsz w źle dopasowanych butach – zbyt luźnych lub zbyt ciasnych. Zakończy się on niechybnie poważnymi obtarciami stóp.

Siodła konne

I podobnie jest z siodłem konnym. Podobnie jak obuwie dla piechura, tak siodło konne powinno być dopasowane do danego konia – jego wielkości oraz  kształtu grzbietu. W przeciwnym wypadku grzbiet konia narażony będzie na obtarcia, a jeździec na niewygodę.

Podstawą konstrukcji siodła jest terlica (rodzaj wewnętrznego rusztowania), która powinna być tak skonstruowana, aby środek ciężkości siodła pokrywał się ze środkiem ciężkości grzbietu konia. Dobrze dopasowane siodło przylega  dokładnie do końskiego grzbietu.

Czyli zasada podstawowa  – wybierajmy z siodlarni siodło ?należące?  do danego konia. Oczywiście przy siodłaniu konia trzeba to siodło również umiejętnie założyć na koński grzbiet – ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko.  Pomiędzy przodem siodła a szczytem kości łopatkowej powinny zmieścić się dwa palce.

Siodło konne

Umiejętne dopasowanie i założenie siodła stwarza komfortową sytuację zarówno dla konia jak i jeźdźca w ramach ich współpracy.  Podobnie jak niewiele osób stać obecnie na buty szyte na miarę, również siodła produkowane są w rozmiarach standardowych. Kiedy jednak koń nie mieści się w standardach, trzeba zwrócić się do fachowców, którzy poradzą jak dopasować siodło.

Drugim elementem (oprócz konia), na który należy zwracać uwagę przy wybieraniu siodła, jest  jego przeznaczenie.  W zależności od tego, czy na koniu będziemy skakać, wędrować  czy go ujeżdżać, wybieramy inny rodzaj siodła.

  • Siodła ujeżdżeniowe  mają prosto wykrojone i mało wymoszczone tybinki  (duże płaty ze skóry przylegające do   boków konia) oraz dość długie puśliska do których przymocowane są strzemiona. 
  • Z kolei w siodłach  przeznaczonych do skoków tybinki są wysunięte do przodu, a poduszki bardziej wymoszczone niż w siodle ujeżdżeniowym . Jeśli dołączy się do tego krótsze puśliska, to całość spowoduje wygodne oparcie dla kolan jeźdźca ? skoczka. 
  • Siodło wszechstronne – przeznaczone do rekreacji  czy jazdy w terenie jest  rozwiązaniem pośrednim pomiędzy dwoma omówionymi rodzajami siodeł. 
  • Używana dawniej przez wojsko kulbaka, to siodło o wysokim przednim i tylnim łęku, oraz regulowanej głębokości siedziska, ułatwiająca jeźdźcowi  atak z szablą w ręku.  W obecnych czasach może być  jeszcze używane do długich rajdów konnych lub rekonstrukcji  historycznych bitew.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: