Konno w Dolinie Czarnej Wody: stadnina w Jaroszówce

przez admin w dniu 20 maja 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie, Zawody

Wyścigi konne

Podczas II wojny światowej oprócz wielu istnień ludzkich zginęło też wiele koni, które były rekwirowane przez wojsko bądź zjadane w chwilach głodu. Musiało minąć wiele lat nim udało się odbudować straty poniesione w tej dziedzinie. Zresztą bezpośrednio po wojnie rekreacyjna jazda konna nie była zbyt dobrze widziana, bo za bardzo kojarzyła się z przynależnością do klasy „obszarniczej”.

Szczęśliwie w demokratycznej Polsce nikt nie ma już takich uprzedzeń, a co bardziej przedsiębiorczy Polacy zaczęli widzieć korzyści płynące z „końskiego biznesu”. Powstaje coraz więcej prywatnych stajni, szkółek jeździeckich lub ośrodków prowadzących hipoterapię.

Wraca moda na jazdę konną. Co zamożniejsi rodzice inwestują w naukę jazdy konnej swoich nawet kilkuletnich dzieci. 

Jednak  hodowlą koni zajmują się przeważnie duże, wyspecjalizowane ośrodki. Wśród stadnin koni w Polsce oprócz słynnego od 1817r. Janowa Podlaskiego specjalizującego się w hodowli koni czystej krwi arabskiej, znana jest  też stadnina koni w Jaroszówce, a także w Mosznej czy w Walewicach.

Natomiast w Książu, Sierakowie, Bogusławicach  prowadzone są stada ogierów rozrodowych różnych ras.

Stadnina koni w Jaroszówce

Jaroszówka, to miejscowość położona na Dolnym Śląsku niedaleko Legnicy, na obszarze chronionym zwanym Doliną Czarnej Wody. Choć tutejsza stadnina koni nie może poszczycić się takim stażem jak Janów Podlaski, to liczy już ponad 40 lat (założona została w 1969r.).

Zajmuje się głównie hodowlą koni wyścigowych  pełnej  krwi angielskiej, chociaż w niewielkim stopniu hodowane są tam też konie innych ras. Konie z Jaroszówki  znane są też z osiągnięć sportowych. O ich wysokiej jakości  świadczyć może fakt,  że nie tylko wygrały ponad 1000 wyścigów, ale zdobywały tytuły  mistrza  reprezentując różne kraje europejskie w zawodach jeździeckich.

Przy stadninie koni w Jaroszówce rozwinął się też prężny ośrodek sportów konnych założony w 2000r. Korzystając ze sprzętu, bazy oraz koni należących do stadniny Klub Jeździecki Ośrodek Sportów Konnych Jaroszówka organizował różnego rodzaju zawody sportowe, biegi myśliwskie, pokazy konne.

Od 2010r. wyodrębnił się jako samodzielny ośrodek szkoleniowo-treningowy. Prowadzi go Artur Społowicz, kilkukrotny Mistrz Polski w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW) oraz reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w tej dyscyplinie.

W ośrodku odbywają się:

  • zawody w skokach przez przeszkody na skalę ogólnopolską (również halowe),
  • eliminacje do Pucharu Polski WKKW (w tym  od 2012r. zawody Międzynarodowe), zarówno w kategorii seniorów jak i juniorów.

Po tegorocznych kwietniowych zawodach Międzynarodowych WKKW kolejne, tym razem w kategorii juniorów, odbędą się w czerwcu 2013.

Ten prężny ośrodek nie jest przeznaczony tylko dla wybitnych jeźdźców. Doświadczeni instruktorzy prowadzą indywidualne lub grupowe treningi  dla osób mniej zaawansowanych lub początkujących (również dla dzieci powyżej 5 roku życia). Znajduje się tam też pensjonat dla koni.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: