Co sprawia, że jeździectwo konne w Niemczech jest na tak wysokim poziomie

przez admin w dniu 13 kwietnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Konie, Sport

Niemieckie zawody sportowe

Hodowla koni i sporty konne cieszą się w Niemczech długą tradycją. Jeździectwo było w Niemczech niezwykle popularnym sportem w okresie międzywojennym. Jeszcze pod koniec II wojny światowej w Niemczech hodowano przeszło półtora miliona koni. Po wojnie, ze względu na postępującą industrializację i zmiany społeczne, wydawało się, że niemiecki przemysł konny złote czasy ma już za sobą: w latach 70. liczba hodowanych koni spadła do około ćwierć miliona, zdarzali się również tacy, którzy prognozowali, iż niebawem obywatele Niemiec będą oglądać konie tylko w zoo.

Na szczęście przewidywania te okazały się zupełnie nietrafne: rosnący standard życia sprawił, że coraz więcej miłośników koni mogło sobie pozwolić na hodowlę tych zwierząt. Paradoksalnie, również mechanizacja i urbanizacja przyczyniły się do ponownego rozkwitu jeździectwa w Niemczech. Rosnąca tęsknota za kontaktem z naturą  w szarych miejskich realiach sprawiła, że dla wielu obywateli Niemiec sporty konne stały się idealnym wręcz hobby.

Niemcy a Wielka Brytania

Obecnie w Niemczech hodowanych jest aż milion koni, co czyni ten kraj prawdziwą potęgą w skali światowej w tym sektorze gospodarki. Ponadto w Niemczech na sto osób przypada średnio dziewięciu jeźdźców, a jeździectwo jest czwartym najpopularniejszym sportem w tym kraju (według danych Les Haras Nationaux, francuskiego instytutu jazdy konnej, oraz Deutsche Reiterliche Vereinigung, niemieckiego stowarzyszenia jeźdźców i hodowców koni).

Sporty konne w Niemczech

Dla porównania, na Wyspach Brytyjskich, które stereotypowo kojarzylibyśmy z silnymi tradycjami jeździeckimi, na stu obywateli przypada tylko trzech aktywnych miłośników jazdy konnej.

Przyczyny rozwoju sportów konnych w Niemczech

Niewątpliwie za sukces jeździectwa w Niemczech odpowiada znakomita infrastruktura ośrodków szkoleniowych dla jeźdźców i koni, a także system edukacji jeźdźców, który w innych krajach stawiany jest wręcz za wzór. Adepci wymagającej sztuki jazdy konnej, chcący poświęcić się jeździectwu profesjonalnie, od szesnastego roku życia pracują w stajni przez sześć dni w tygodniu, a w edukacji kładzie się nacisk przede wszystkim na praktykę, a nie na teorię (niestety w Polsce tendencja ta bywa odwrotna).

Sprawia to, że absolwenci niemieckich szkół jeździeckich już na początku kariery posiadają ogromne doświadczenie w pracy z końmi, a blisko 90% z nich znajduje od razu zatrudnienie w ośrodkach szkoleniowych i stadninach ? to imponujący wynik! Tak silne profesjonalne zaplecze przekłada się oczywiście na wciąż rosnącą popularność sportów konnych jako hobby.

Amatorzy mogą liczyć na bogatą infrastrukturę, jaką oferują im niemieckie ośrodki szkoleniowe dla jeźdźców i koni, oraz łatwe znalezienie doświadczonego mentora, dla którego praca z końmi jest prawdziwą pasją.

Ośrodki szkoleniowe w Niemczech

Najsłynniejszym ośrodkiem szkoleniowym dla jeźdźców w Niemczech jest Die Deutsche Reitschule w Warendorfie, centrum hippiczne będące członkiem Equestrian Educational Network, prestiżowej międzynarodowej sieci zrzeszającej edukacyjne instytucje hippiczne.

Aktualną listę szkół jeździeckich w Niemczech wraz z danymi kontaktowymi można poznać na stronie: http://www.pferd-aktuell.de/files/2/42/392/Aufstellung_Reitschulen.pdf.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Kolejny wpis: