Jakie dyscypliny składają się na jeździectwo zawodowe i co je odróżnia

przez admin w dniu 12 sierpnia 2013 · 0 odpowiedzi

w Sport, Zawody

Endurance:zawody na wytrzymałość

Kiedy rodzice zabierali mnie w dzieciństwie do cyrku, ogromne wrażenie wywierało na mnie obserwowanie jeźdźców obojga płci, którzy na grzbietach koni wykonywali nieprawdopodobne ewolucje akrobatyczne w pełnym galopie. Stawali na grzbiecie konia na rękach lub stopach, zwieszali się po jego bokach, zeskakiwali i wskakiwali w biegu na koński grzbiet. Teraz już wiem, że była to woltyżerka (Vaulting) -  jedna z dyscyplin zaliczana do jeździectwa konnego, a znana już w starożytności.

Miała ona na celu usprawnienie jeźdźca i przygotowanie go do walki na polu bitwy.  Jej nazwa wywodzi się z języka  francuskiego i oznacza akrobację, podlatywanie. W okresie późniejszym woltyżerka stanowiła element musztry wojskowej, a w 1920 r. pojawiła się nawet na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii (tylko raz).

Według Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) jeździectwo zawodowe obejmuje oprócz woltyżerki jeszcze inne konkurencje sportów konnych. Najbardziej popularne to skoki przez przeszkody (Jumping)  i ujeżdżenie (Dressage):

Zawody skoki przez przeszkody

  • Nawiązujące do tradycji polowań w różnie ukształtowanym  terenie, zawody w skokach przez przeszkody odbywają się obecnie na specjalnie przygotowanych parkurach. Koń wraz z jeźdźcem mają za zadanie pokonać w określonym czasie, bez zrzutek i błędów, przygotowany tor przeszkód (m.in. stacjonatę, mur, rów z wodą, okser). Od 1900r. jest to dyscyplina olimpijska.
  • Ujeżdżenie, czyli tresura konia ma wykazać umiejętności jeźdźca polegające na takim powodowaniu  koniem, aby wykonał on na czworobocznej arenie określone konkursem chody i figury, nie zawsze zgodne z jego naturą (choćby  bardzo widowiskowy pasaż). Choć pozornie dyscyplina ta wygląda na łatwą i elegancką, to wymaga bardzo wielu lat ćwiczeń i dobrego zrozumienia konia przez jeźdźca. Ujeżdżenie, podobnie jak skoki przez przeszkody,  to dyscyplina olimpijska (od 1996r. również na paraolimpiadach – olimpiadach dla osób niepełnosprawnych).
  • WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (Eventing), to dyscyplina olimpijska złożona ze skoków przez przeszkody, ujeżdżenia oraz krossu czyli jazdy w odpowiednio przygotowanym, trudnym  terenie. Do 1924r. mogli w niej uczestniczyć tylko czynni oficerowie wojskowi. Dopiero w 1956r. dopuszczono do niej cywilów, a kobiety jeszcze później -  w 1964r.
  • Mniej popularna w Europie jest dyscyplina jeździecka o nazwie reining. Jest to ujeżdżenie konia w stylu westernowym. Jeździec, w pełnym galopie, trzymając wodze tylko jedną ręką, ma za zadanie wykonać 11 patternów, czyli schematów składających z tak trudnych zadań jak choćby cofanie konia, sliding stop czyli zatrzymanie go z galopu, galop po okręgu, roll back (obrócenie na zadzie tuż po zatrzymaniu konia) lub spin (obroty konia na wewnętrznej nodze).
  • Na Mistrzostwach Świata odbywają się zawody z powożenia (Driving). Powożący -  siedząc na koźle pojazdu zaprzęgniętego w jednego, parę lub czwórkę koni – oceniany jest,  zależnie od klasy konkursu (A, B, C), za  ujeżdżenie, maraton (do 22 km w 5 odcinkach)  lub zręczność powożenia. Pomagają mu luzacy, czyli 1 lub 2 pomocników.
  • Najmłodszą dyscypliną jeździecką (w Polsce od 1986r.) są rajdy długodystansowe (Endurance), polegające na jak najszybszym pokonaniu przez jeźdźca na koniu odległości kilkudziesięciu kilometrów (nawet 80 km).

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: