Jak prawidłowo nagradzać konia: smakołyki dla konia i inne metody

przez admin w dniu 17 stycznia 2014 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie

Smakołyki dla konia

Komentatorzy  zawodów jeździeckich,  na przykład w skokach przez przeszkody,  często określają zachowanie konia jako ambitne, dzielne.  Również wyścigi konne to dowód na to, że nie tylko jeźdźcowi  zależy na zwycięstwie, ale również koniowi sprawia to przyjemność.

Bo czyż  tak duże zwierzę nie zainteresowane tym co się dzieje wokół, nawet  przymuszane do wysiłku palcatem czy dosiadem nie odmówiłoby współpracy? Takie przypadki również można zaobserwować na pokazach.

Co powoduje, że koń chętnie współpracuje z jeźdźcem?

Niewątpliwie będzie to stosowany konsekwentnie od początku treningów z koniem odpowiedni system nagród i kar. Podobnie jak z dzieckiem, konia należy nagradzać za zachowania pożądane, a karać za ewidentne wybryki.  Przy czym karanie wcale nie musi się kojarzyć z biciem zwierzęcia. Może to być zdecydowane skrócenie wodzy,  przesunięcie środka ciężkości jeźdźca z grzbietu na nerki czy działanie łydką wbrew woli konia.

Można którąś z tych metod połączyć dodatkowo z ostrzejszym tonem głosu, aby w przyszłości koń taki ton głosu kojarzył z czymś nieprzyjemnym i  był posłuszny jeźdźcowi.  Najważniejsza jest jednak dobrowolna współpraca  konia z jeźdźcem spowodowana tym, że osiąganie sukcesów  wywołuje u zwierzęcia przyjemne skojarzenia z przeszłości, bo otrzymało za podobny wysiłek nagrodę.

Smakołyki dla konia

I znowu nie muszą to być od razu nagrody w postaci smakołyków dla konia.  Zresztą nie zaleca się dawania smakołyków z grzbietu konia, bo może to wywołać niepożądane skutki. Niektóre, przyzwyczajone do tego  konie,  po udanej ewolucji mogą odwracać łeb w stronę jeźdźca w nadziei otrzymania czegoś pysznego, co może dla niedoświadczonego jeźdźca skończyć się upadkiem.

Czyli znów z grzbietu konia jako motywatory można stosować na przykład:

  • poluzowanie wodzy,
  • wygodniejszy dla konia dosiad,
  • pieszczotliwe poklepanie po szyi,
  • słowa zachęty wypowiadane łagodnym głosem.

Zresztą koń zdecydowanie lepiej współpracuje z  trenerem, który go pozytywnie zachęca do pracy, a w gorsze dni daje trochę luzu na padoku lub nawet pozwala na wagary od treningu, niż z trenerem, którego się boi.

Oprócz wymienionych  motywatorów można koniowi podziękować po treningu za dobrą współpracę dając mu smakołyki dla konia.

Oczywiście najzdrowsze dla konia będą tradycyjne nagrody w postaci:

  • marchewki czy jabłka, podawane z ziemi,
  • zamiast cukru w kostkach można od czasu do czasu poczęstować konia specjalnymi cukierkami dla koni (do kupienia np. w Decathlonie).  Cukierki dla koni są dostępne w różnych smakach, np. ziołowe, jabłkowe, marchewkowe,
  • w sprzedaży są też gotowe krakersy dla koni lub smakołyki w opakowaniach różnej wielkości (od 1 do 5 kg), np. o smaku marchew z kozieradką lub jabłko z żurawiną,
  • na „końskich” forach internetowych można też znaleźć przepisy na tańsze, własnoręcznie wykonane smakołyki: ciasteczka na bazie płatków owsianych i jabłek,  torcik z siemienia lnianego czy nawet lody owocowe.

Jak widać miłość do koni nie zna granic!

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: