Derki dla konia: jak wybrać najlepsze i nie przepłacić

przez admin w dniu 15 stycznia 2014 · 0 odpowiedzi

w Konie

Derki dla konia

Kiedy  dzikie mustangi galopowały po prerii, to raczej nikomu nie przychodziło do głowy, że w chłodne dni powinny mieć narzucone na grzbiet derki, żeby się nie zaziębić. Jednak dzikie mustangi znacznie różniły się od współczesnych koni używanych w jeździectwie. Przede wszystkim cały czas przebywały na świeżym powietrzu i  były zahartowane.

Wyczulone na niebezpieczeństwo często podrywały się do galopu rozgrzewając się podczas ruchu. Ich sierść dostosowywała się prawdopodobnie  do pór roku, więc nawet w stanie odpoczynku nie traciły zbyt wiele ciepła,  tym bardziej, że zwykle gromadziły się w stadzie, które dodatkowo to ciepło generowało.  Być może nawet, podobnie jak pingwiny,  zamieniały się często miejscami, stojąc na obrzeżu lub w środku stada.

Współczesne konie używane w jeździectwie daleko odbiegły od swych dzikich przodków, a  ich właścicielom płacącym słono za konia zależy, aby nie był on narażony na chorobę.  Stąd derki dla konia, to dość popularne okrycie.  W okresie zimowym, szczególnie potrzebują ich konie źle odżywione, stare lub chore. Również  konie strzyżone lub trenujące intensywnie powinny być okrywane derką aby niepotrzebnie nie narażać mięśni na wychłodzenie.

Wśród derek dla konia dostępnych w handlu można wyróżnić kilka rodzajów, zależnych od przeznaczenia:

  • derki siatkowe – chronią konia przed uciążliwymi owadami, można też dokupić siatkę na nozdrza lub głowę;
  • derki  padokowe – chronią zarówno przed zimnem, jak i deszczem, często wykonane są z oddychającej, nieprzemakalnej, trwałej tkaniny; mogą być dodatkowo podszywane polarem;
  • derki osuszające zakłada się koniowi po treningu – warstwa spodnia wykonana z polaru lub miękkiej dzianiny, wierzchnia z gładkiej tkaniny;
  • derki  treningowe – zwykle stosuje się pod siodło; powinny od spodu być wykonane z oddychającej i wchłaniającej pot tkaniny, z wierzchu z tkaniny nieprzemakalnej;
  • derki stajenne – zwykle jednowarstwowe, z grubej oddychającej bawełny;
  • derki zimowe – ocieplane od spodu, z wierzchu pokryte oddychającym ortalionem; szczególnie przydatne podczas transportu konia zimą; do derki można dokupić dopinany kaptur.

Jak widać oferta jest bardzo bogata, choć wymienione rodzaje derek produkowane były zaledwie przez 2 firmy: ESKADRON i HKM.  Wśród typów dostępna jest dodatkowo różna kolorystyka  i rodzaje zapięć.

Jak dopasować derkę

Derka powinna być dopasowana do wielkości konia, gdyż nieodpowiednia może spowodować otarcia delikatnej skóry zwierzęcia.  Rozmiar derki dobiera się według długości grzbietu (od kłębu do ogona) oraz wysokości  konia w kłębie. Dla lepszego dopasowania okrycia dobrze jest też znać  długość kłody (od środka piersi do  guza kulszowego).

Tak zróżnicowane rodzaje derek są zwykle przeznaczone dla osób lepiej sytuowanych. Żeby nie przepłacać należy porównać ceny w różnych sklepach, szukać promocji, warto też przejrzeć oferty na Allegro.  W ostateczności można spróbować sporządzić derkę samodzielnie z kocy  polarowych lub z worków na zboże (Internet to kopalnia pomysłów).

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: