Derby w Hamburgu: co wyróżnia te zawody jeździeckie od innych

przez admin w dniu 12 czerwca 2013 · 0 odpowiedzi

w Jeźdźcy, Zawodnicy, Zawody

Zawody jeździeckie w Hamburgu: Niemieckie Skokowe Derby, zwane też Derbami Hamburskimi, organizowane są każdego roku w maju w dzielnicy Hamburga Klein Flottbeck niedaleko rzeki Łaby.

Te prestiżowe zawody są jednymi z najciekawszych w Europie i najtrudniejszych na świecie. Nie są to tylko puste słowa: specyfika derby w Hamburgu wymaga dużych umiejętności i doświadczenia, a także wytrzymałości wierzchowca i jeźdźca. Trasa zawodów jest bardzo długa, wynosi 1230 m (czyli blisko dwa razy więcej, niż typowe trasy); co ciekawe, nie była ona zmieniana od 1920 r.

Same zawody konne w Hamburgu były organizowane jeszcze dawniej: od roku 1869.

Na trasie na zawodników czekają liczne wyzwania:

  • siedemnaście przeszkód,
  • dwadzieścia cztery uskoki powstałe na skutek naturalnego ukształtowania terenu,
  • wypełniona wodą fosa o szerokości prawie czterech metrów,
  • osiemnastometrowa palisada, tak zwany mur hamburski (również powstały z naturalnego ukształtowania terenu) kończący się skokiem z wysokości trzech metrów.

Grób Pulvermanna

Szczególną sławą cieszy się wśród zawodników tak zwany „grób Pulvermanna” nazwany tak na cześć Edwarda Pulvermanna – pasjonata jazdy konnej, który zaprojektował tę przeszkodę. Pulvermann chciał zbudować naprawdę wymagający tor przeszkód; taki, który jak najlepiej odzwierciedlałby warunki panujące na prawdziwym polowaniu.

Bez wątpienia udało mu się to – nie przewidział, że sam nie będzie w stanie pokonać  toru bezbłędnie! „Grób Pulvermanna” składa się z dwóch stromych uskoków, pomiędzy którymi znajduje się koryto wodne. Do tego pomiędzy uskokami teren jest obniżony, pokonanie drugiego uskoku (co wiąże się z wyskoczeniem z obniżonego terenu natychmiast po pokonaniu koryta wodnego) wymaga więc wielkiej siły (dość powiedzieć, że sam Pulvermann utknął w wodzie).

W innych zawodach koń i jeździec muszą dać z siebie wszystko na przestrzeni kilkudziesięciu sekund; w derbach w Hamburgu po 70-90 sekundach zaczyna się dopiero największe wyzwanie. Bezbłędne pokonanie trasy wymaga olbrzymiej koncentracji i udaje się nielicznym.

Ujeżdżanie koni

Poza torem przeszkód podczas Derby organizowane są także zawody ujeżdżania konia. Tutaj z kolei ciekawym i wyróżniającym elementem jest wymiana koni w finale: każdy zawodnik musi zaprezentować swoje umiejętności na koniu, z którym nie trenował.

Zawody, zazwyczaj organizowane w drugiej połowie maja, w tym roku odbyły się w dniach 08.05 – 12.05.

Polacy w Hamburgu

W prestiżowych zawodach CSI5* startują także Polacy. Niestety w tym roku nie mogliśmy zobaczyć startu Oskara Murawskiego, który odnosił wcześniej sukcesy na parkurze i brał udział w Derbach Hamburskich w roku 2012. Najlepiej przygotowany koń Murawskiego, Continiuo, na krótko przed zawodami doznał kontuzji.

Na szczęście, jak zapewniają lekarze weterynarii, kontuzja wierzchowca jest krótkotrwała, jednak brak podstawowego konia przekreślił szanse Murawskiego w rozgrywkach eliminacyjnych. Czekamy wobec tego na sukcesy Polaka w kolejnych konkursach.

Ostatecznie konkurs wygrał Gilbert Tillmann. W roku 2014 impreza planowana jest w dniach  29.05 – 01.06.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: