Czyszczenie, obcinanie i pielęgnacja kopyt konia

przez admin w dniu 20 czerwca 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie

Kopyta koni i ich czyszczenie

Ksiądz Benedykt Chmielowski – autor pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny, wydanej w 1745r.  – opisując w niej zwierzęta uratowane od potopu na arce Noego, skwitował konia jednym krótkim zdaniem:  „Koń jaki jest każdy widzi”.  W okresie baroku, kiedy niemal każdy szlachcic miał konia, a osoby niższego stanu też stykały się z nimi na co dzień taki opis zapewne wystarczył.

Dziś konie nie są tak częstym widokiem jak wówczas.  Ale nawet osoby nie zajmujące się sportami jeździeckimi czy pracą w stajni mają pewne wyobrażenie o wyglądzie i zastosowaniu konia i wiedzą, że koń kulawy właściwie nie nadaje się do użytku, bo będzie miał kłopoty z poruszaniem się.  

Dlaczego koń utyka

Nie wszyscy natomiast zdają sobie sprawę, że koń utyka nie dlatego, że skręcił sobie nogę, tylko zwykle dlatego, że jego kopyta były źle pielęgnowane.  Końskie kopyta, podobnie jak ludzkie paznokcie cały czas rosną. Jednak żeby chore kopyto całkowicie odrosło potrzeba około roku. Warto więc poprzez prawidłowe czyszczenie kopyt konia i ich pielęgnację zapobiegać uszkodzeniom  kopyta.

Nawet w dobrze utrzymanym pod względem czystości boksie w stajni,  koń stoi na wilgotnym i zanieczyszczonym podłożu, co powoduje zabrudzenie kopyt. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym, codziennym czyszczeniu kopyt konia.

Jak czyścić kopyta konia

Pielęgnacja kopyt konia

Część zewnętrzną puszki kopyta można umyć letnią wodą z szarym mydłem, a następnie natłuścić, aby kopyto nie kruszało. Natłuszczanie kopyt nie jest wskazane u źrebiąt. Z tradycyjnych metod można polecić rozgotowane siemię lniane do natłuszczania suchych kopyt, ale obecnie w sprzedaży są odpowiednie gotowe preparaty do tego przeznaczone (żele i oleje).

Do czyszczenia wewnętrznej części kopyta (strzałki) służy kopystka lub szczotko-kopystka. By zapobiec gniciu strzałki, należy również zapewnić koniowi codzienną porcję ruchu na świeżym powietrzu. W przypadku wystąpienia pierwszych oznak utraty spoistości kopyta, można zapobiegawczo stosować co 3-4 dni dziegciowanie kopyt.

Niezbędna wizyta u kowala

Wizyta z koniem u kowala

Poza codzienną pielęgnacją kopyt konieczne jest też ich okresowe podkuwanie i rozczyszczanie u kowala. Dzikie konie, biegając po prerii, w sposób naturalny i równomierny ścierały sobie rosnące kopyta.

Współczesne konie nie mają tych możliwości. Dodatkowo poruszanie się konia tylko po utwardzonej  nawierzchni powoduje nadmierne ścieranie puszki kopyta, stąd musi być ona chroniona podkową. Jednak pod podkową koń nie ściera kopyta samoistnie, stąd bardzo ważna jest rola kowala, który co 4-6 tygodni zdejmuje podkowę, rozczyszcza kopyto i zdzierakiem wyrównuje jego spodnią warstwę tak, aby dobrze przylegała do starej bądź nowej podkowy.

Wskazane jest, aby czynność tą wykonywać u tego samego, dobrego, kowala, który dobrze zna ewentualne wady kopyt danego konia.

Źle wyprofilowane kopyta mogą powodować zaburzenia w równowadze konia, potykanie się i złą amortyzację. Mogą powodować też ból u zwierzęcia i kuśtykanie.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: