Czym się wyróżnia stadnina koni w Marbach (Niemcy)

przez admin w dniu 29 maja 2013 · 0 odpowiedzi

w Hodowla, Konie

 

Hodowla koni w Marbach

Stadniną niemiecką o najdłuższej historii jest stadnina w Niemczech w Gomandigen-Marbach, znana najlepiej pod nazwą stadniny koni w Marbach (jest to dzielnica Gomandigen, miejscowości w Jurze Szwabskiej, w której stadnina ma swoje tereny; mieszczą się one również w dzielnicach Offenhausen i St.Johann).

Kilka faktów z historii stadniny

Stadnina Marbach powstała blisko pięćset lat temu, co czyni ją najstarszą stadniną w Niemczech. Jej początki sięgają czasów średniowiecza, a konkretnie drugiej połowy XV wieku, kiedy to książę Eberhard V Wirtemberski założył tu swoją prywatną stajnię. Sto lat później, w 1573 roku, Marbach stała się stadniną państwową – hodującą konie na potrzeby rządzących.

Do dziś Marbach jest największa i najsłynniejszą niemiecką stadniną koni. Słynie zwłaszcza z hodowli szwarcwaldzkich koni zimnokrwistych oraz koni arabskich, których hodowla w Marbach rozpoczęła się w XIX wieku od stada Wilhelma I Wirtemberskiego po śmierci księcia. Poza tym stadnina hoduje inne konie zimnokrwiste i gorącokrwiste oraz kuce.

Rodzaje koni hodowlanych

W hodowli stadnina korzysta z najlepszych linii niemieckich i angielskich koni, okazjonalnie także z innych krajów europejskich, np. linii duńskich. W stadninie można kupić konia (aukcje rozpoczynają się w lutym), jak i zapłodnić klacz – centrum inseminacyjne w Offenhausen posiada akredytację UE. Źrebięta przychodzą na świat zazwyczaj w okresie od lutego do maja. Odwiedzając stadninę latem można podziwiać klacze i źrebięta pasące się na łąkach należących do Marbach.

Stadnina koni w Marbach

Stadnina w Marbach słynie również ze szkoły jeździeckiej. Przez cały rok prowadzone są kursy jazdy konnej i powożenia, a także kursy przyszłych instruktorów w obu tych dyscyplinach. W szkoleniach stadnina wykorzystuje rasowe konie z własnych hodowli, a więc uczniowie mogą zdobywać doświadczenie pod okiem zarówno najlepszych instruktorów, jak i w pracy z najlepszymi końmi. Można też trenować na własnym koniu (bardziej szczegółowe informacje można uzyskać aplikując do szkoły jeździeckiej).

Rozmaite wydarzenia w Marbach organizowane są przez cały rok:

  • najbardziej słynne są majowe międzynarodowe zawody trzydniowe, na których rywalizują jeźdźcy z całego świata,
  • w czerwcu organizowana jest prezentacja źrebiąt,
  • w sierpniu – pokazy ujeżdżania koni,
  • na przełomie września i października – arada ogierów połączona z wydarzeniami muzycznymi (w 2005 roku odbył się tu nawet koncert rockowy).

Tak czy inaczej wizyta w Marbach stwarza okazję do obejrzenia koni czystej krwi; konie można zobaczyć z bliska przez cały rok, a stadnina nie pobiera opłat za wizytę. Trzeba się jedynie wcześniej umówić, aby pracownicy stadniny mogli zorganizować zwiedzanie.

W niedziele oraz święta wolne od pracy można się także umówić na zwiedzanie w grupach z przewodnikiem. Ponadto stadnina w Marbach organizuje rozmaite wydarzenia kulturalne, atrakcje dla turystów (np. kuligi zimą) a także prywatne wydarzenia, takie jak imprezy biznesowe czy wesela.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: