Buty dla konia: jak wybrać najlepsze i nie przepłacić

przez admin w dniu 26 lutego 2014 · 0 odpowiedzi

w Konie

Podkowy dla konia

Na pewno większość  z nas doświadczyła przyjemnego odczucia  chodzenia boso po miękkim i ciepłym (ale nie gorącym!) piasku plaży.  Kiedy jednak wyobrazimy sobie, że boso mielibyśmy chodzić po twardym lub kłującym podłożu, to wrażenia nie byłyby już tak przyjemne. W dodatku pewnie skończyłoby się  to poranieniem stóp.

Dlatego wolimy założyć w takiej sytuacji  buty.

Końskie kopyto nie jest wprawdzie tak delikatne jak ludzka stopa, jednak współczesne  konie,  poruszające się po innym podłożu niż preria, muszą mieć zabezpieczone kopyta przed uszkodzeniem.   Na przestrzeni wieków,  aż do czasów współczesnych służyły do tego podkowy.  Był to pierwszy odpowiednik butów dla konia. Aby „obuć” konia należało się udać do kowala, który po zestruganiu i wyrównaniu kopyta dopasowywał na gorąco podkowy do kopyt, a następnie przymocowywał je podkowiakami, czyli specjalnymi gwoździami.

Podkowy były zróżnicowane w zależności od przeznaczenia: bardzo lekkie dla koni wyścigowych,  warszawskie z amortyzującą wkładką dla koni pociągowych, antypoślizgowe na zimę z chowanymi główkami podkowiaków, a nawet „ortopedyczne”  – pomagające skorygować  wady chodu u konia.

Jeszcze w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, kiedy konie były  używane  nie tylko do sportów jeździeckich, ale również jako zwierzęta pociągowe,  zawód kowala  był dość popularny i znalezienie kuźni, gdzie można było podkuć konia nie graniczyło z cudem.  Obecnie,  w dobie motoryzacji,  ten rodzaj usługi jest bardzo rzadko spotykany.  Być może właśnie  to spowodowało, że wymyślono i wprowadzono do sprzedaży buty dla konia.

Niewątpliwą zaletą butów dla konia jest łatwość ich zakładania i zdejmowania. Przy czym bardzo ważne jest dobranie właściwego rozmiaru (przed zakupem  trzeba odpowiednio wymierzyć długość kopyta).  Założony but powinien dokładnie przylegać do kopyta, bez zbędnych luzów.  Nie może też być zbyt ciasny.  Źle dopasowany,  może powodować otarcia albo spadać podczas jazdy.

Równie ważny jak rozmiar,  jest dobór odpowiedniego modelu butów  w zależności od ich przeznaczenia. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe i lepszej jakości (ale i droższe) powinny być buty stosowane do długodystansowych, wielogodzinnych  rajdów konnych, odbywających się przy zmiennej  pogodzie i w zróżnicowanym terenie.  Funkcję tę dobrze spełniają buty firmy Easy Care, np. modele epic, glove, glue on,  renegade lub edge.  Każdy z modeli ma swoje wady i zalety.  Najsłabszym punktem są dość szybko zużywające się zapięcia, np. linki w modelu epic czy rzepy w glove.

By obniżyć koszty, zużyte  linki oryginalne można zastąpić hamulcowymi od roweru.
Jeśli buty mają być używane na krótszych dystansach, to można wybrać któryś z modeli „ogólnoużytkowych” np.  cavallo (simple boots, sport boots), boa, turf king, old mac`s czy trail. Przed zakupem  wybranego  modelu warto przejrzeć oferty na Allegro oraz  w sklepach internetowych oferujących sprzęt jeździecki  i porównać ceny butów.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis: