Aukcje koni: gdzie odbywają się te najlepsze w Polsce i jakie są warunki udziału

przez admin w dniu 21 stycznia 2014 · 0 odpowiedzi

w Konie

Aukcje koni

Aukcje koni w Janowie Podlaskim

Z pewnością nawet osoby, które kompletnie nie interesują się końmi ani jeździectwem słyszały o aukcjach koni arabskich, jakie odbywają się w Janowie Podlaskim. Jest to coroczna, powtarzająca się od 1970r. impreza, na którą przyjeżdżają bogaci kupcy z całego świata (również z krajów arabskich!).

Ze względu na swój prestiż jest ona mocno nagłaśniana przez media. Nie ma się co dziwić, zważywszy, że aukcje koni nie są jedynymi wydarzeniami, jakie odbywają się corocznie w połowie sierpnia w ramach Dni Konia Arabskiego.

Przez kilka dni odbywa się tam Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w różnych klasach i kategoriach wiekowych. Dla klaczy jest kilka kategorii wiekowych: roczne, dwuletnie, 4-6-letnie, 7-10-letnie, 11-letnie i starsze. Dla ogierów jest podział tylko na dwa przedział y wiekowe: 5 do 10 lat oraz 11 lat i więcej.

Od 1979r. rozgrywany jest też czempionat, w ramach którego wyłaniany jest Najlepszy Koń Pokazu. Do tego tytułu startują wybrane wcześniej Czempionka Polskich Klaczy Młodszych oraz Czempionka Polskich Klaczy Starszych a także Czempion Polski Ogierów Młodszych i Czempion Polski Ogierów Starszych. Ciekawostką jest fakt, że począwszy od 1999r. wyniki publikowane są na stronie Internetowej już w kilka godzin po zakończeniu czempionatu.

Rekordowe ceny sprzedanych koni

Na 44. Aukcji Pride Of Poland w 2013r. siwa klacz El Saghira pochodząca ze stadniny Koni w Michałowie została sprzedana za 500 tysięcy euro, a wywodząca się z Janowa Podlaskiego gniada klacz Belgica za 410 tysięcy euro. Najwyższą cenę w historii aukcji uzyskała w 2008r. klacz Kwestura sprzedana szejkowi z Ajmanu za 1 125 000 euro. Jednak janowicka klacz Penicylina pobiła rekord, bo w 1985r. sprzedano ją za 1,5 mln dolarów, a kurs dolara w owym czasie był naprawdę wysoki.

Informacje o kolejnych aukcjach

Szczegóły dotyczące uczestnictwa w aukcji (w formie przetargu) a także listy koni i terminy przetargów można znaleźć na stronie internetowej SK Janów Podlaski. Chętni przystępujący do przetargu powinni wpłacić wadium w wysokości 500 zł, które potem jest zwracane lub zaliczane na poczet zapłaty za wylicytowanego konia.

W aukcji mogą uczestniczyć zarówno osoby prywatne jak i firmy. Aukcja jest jawna i zaczyna się w południe. Oprócz aukcji letniej odbywa się też dodatkowa w październiku.

Aukcje koni w Walewicach

Mniej medialne, ale też ważne są aukcje koni angloarabskich pochodzących ze Stadniny Koni w Walewicach (Walewice Elite Sale). Konie te zdobywając czempionaty sportowe i hodowlane często trafiają potem do znanych hodowców z Holandii, Niemiec, Włoch czy Francji. Oprócz angloarabów w Walewicach hodowane są też rasy szlachetnej półkrwi.

Na stronie Polskiego Związku Hodowców Koni można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące kalendarza imprez wystawienniczo-hodowlanych na 2014r. dotyczących innych ras koni.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: