Absolutnie niezbędne akcesoria jeździeckie

przez admin w dniu 12 lutego 2014 · 0 odpowiedzi

w Jeźdźcy, Konie

Akcesoria jeździeckie

Jak wiele pojęć, również określenie NIEZBĘDNE akcesoria jeździeckie, jest pojęciem względnym i zależy od wielu czynników. Jeśli w tych kategoriach pomyślimy o wiejskim chłopaku, który onegdaj jeździł konno na oklep po polach i łąkach, to właściwie niezbędne mu było ogłowie dla konia wraz z wędzidłem i bose pięty do poganiania konia. Co zuchwalsi jeździli trzymając się końskiej grzywy. Jednak w kategoriach współczesnej jazdy konnej do akcesoriów jeździeckich należy zaliczyć wiele elementów zarówno tych przeznaczonych dla konia jak i dla jeźdźca.

Akcesoria dla jeźdźca

Dla jeźdźca absolutnie niezbędny ze względów bezpieczeństwa jest kask ochronny (lub bardziej elegancki toczek) zakładany oczywiście na głowę i chroniący ją podczas upadku z konia. 

Początkujący jeźdźcy zwykle korzystają z takiego kasku udostępnianego przez szkółki jeździeckie. Bardzo przydatne są też mocne rękawiczki (z pięcioma palcami) pozwalające uniknąć otarć skóry dłoni od trzymanych wodzy. Do tego wygodne, elastyczne spodnie (najlepiej bryczesy bez wewnętrznych, ocierających szwów) i długie buty z cholewami, tzw. oficerki.

Zamiast drogich oficerek, można zastosować krótkie buty (nawet adidasy) a na łydki założyć sztylpy (lub czapsy) , czyli jakby same skórzane cholewki, które chronią łydki przed otarciami i siniakami. Bardziej wyszukany strój potrzebny będzie jeźdźcowi na zawody lub pogoń za lisem (fraczek i bryczesy w odpowiednim kolorze). Palcat – krótki bat do poganiania leniwego konia, wskazany jest dla doświadczonych jeźdźców.

Akcesoria dla konia

Akcesoria dla konia są już o wiele droższe. Na czas jazdy konieczne jest ogłowie zakładane koniowi na głowę. Do kierowania koniem służą dwa podstawowe elementy ogłowia, tzn. wędzidło wkładane koniowi do pyska oraz wodze trzymane przez jeźdźca. Żeby zapobiec szarpaniu głową przez konia, do ogłowia można dopiąć wytok i połączyć go z popręgiem. Jeśli nie mamy zamiaru jeździć na oklep, to podstawowym wyposażeniem jest oczywiście siodło ze wszystkimi jego elementami.

Najbardziej znanymi „z widzenia”, poza siedziskiem i łękiem, elementami siodła są zawieszone na puśliskach strzemiona, w których jeździec trzyma stopy oraz popręg, czyli pasek regulujący mocowanie siodła. Mniej widoczne części, to czaprak, terlica i tybinki. Podkowy, to też pewien rodzaj akcesoriów przymocowanych na stałe do końskich kopyt przez kowala i chroniących je przed uszkodzeniem.

Do ćwiczeń dla początkujących potrzebna jest też lonża, czyli długa linka przymocowana do ogłowia i trzymana przez instruktora podczas nauki jazdy.

Po zakończeniu jazdy, zamiast ogłowia zakłada się koniowi na głowę kantar, by móc go przywiązać na czas rozsiodłania i zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawowe akcesoria do pielęgnacji konia to zgrzebło i szczotka do czyszczenia sierści, grzywy i ogona oraz kopystka do usuwania zanieczyszczeń z kopyt.

{ 0 odpowiedzi… dodaj teraz swój komentarz }

Zostaw komentarz

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: